دسته‌بندی محصولات

آموزش تبدیل ساختارهای پارتیشن‌بندی GPT و MBR به یک‌دیگر

آموزش تبدیل ساختارهای پارتیشن‌بندی GPT و MBR به یک‌دیگر

ساختار پارتیشن بندی چیست و تفاوت GPT و MBR در چه چیزی است؟

GPT و MBR دو ساختار پارتیشن بندی هارددیسک هستند که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند. یک ساختار پارتیشن بندی مشخص میکند که اطلاعات چگونه در یک پارتیشن سازماندهی میشوند، پارتیشن ها از کجا شروع و در کجا خاتمه می یابند، و اگر این پارتیشن قابل بوت شدن یا Bootable باشد، کدها در کجای پارتیشن قرار می گیرند.

GPT از سرواژه GUID Partition Table گرفته شده است. این ساختار از تکنولوژی UEFI استفاده می کند که جایگزین تکنولوژی قدیمی تر BIOS شده است. در GPT شما میتوانید تا ۱۲۸ پارتیشن بر روی دیسک خود ایجاد کنید.

MBR یا Master Boot Record از تکنولوژی BIOS استفاده میکند. MBR تنها اجازه ساخت ۴ پارتیشن اصلی را به شما می دهد. در بهترین شرایط می توانید ۳ پارتیشن اصلی و یک پارتیشن گسترش یافته یا Extended بسازید و درون پارتیشن گسترش یافته پارتیشن های بیشتری بسازید. با این وجود MBR سازگاری بیشتری با انواع سیستم ها دارد.

اگر هارد دیسک شما از نوع GPT یاشد تنها می توانید سیستم خود را با استفاده از UEFI بوت کنید. اگر هارد شما MBR باشد تنها میتوانید با استفاده از BIOS کامپیوتر خود را بوت کنید. در ادامه روش های تبدیل GPT و MBR به یکدیگر را به شما آموزش خواهیم داد.

تبدیل هارد دیسک GPT و MBR به یکدیگر در ویندوز:

تبدیل GPT و MBR به یکدیگر را هم میتوانید با استفاده از Disk Management و رابط کاربری ویندوز انجام دهید، و هم با استفاده از Command Prompt. در ادامه شیوه استفاده از این دو روش را آموزش خواهیم داد.

روش اول: با استفاده از Disk Management

۱- از تمام داده ها در هارد دیسک خود پشتیبان گیری کنید و آنها را به جای دیگری انتقال دهید. تمام اطلاعات شما در حین تبدیل پاک خواهد شد.

۲- کلید Win+R را فشار دهید تا پنجره Run ظاهر شود.

۳- عبارت diskmgmt.msc را تایپ کنید و OK را انتخاب کنید تا پنجره Disk Management باز شود.

۴- بر روی تمام پارتیشن های خود کلیک راست کنید و Delete Volume یا Delete Partition را انتخاب کنید.

۵- بر روی دیسک خود راست کلیک کنید و گزینه Convert to GPT Disk یا Convert to MBR Disk را انتخاب کنید.

ساختار هارد شما تغییر کرده است و میتوانید هارد خود را مجدداً پارتیشن بندی کنید.

روش دوم: با استفاده از Command Prompt

۱- از تمام داده ها در هارد دیسک خود پشتیبان گیری کنید و آنها را به جای دیگری انتقال دهید زیرا تمام اطلاعات شما در حین تبدیل پاک خواهد شد.

۲- کلید Win+R را فشار دهید تا پنجره Run ظاهر شود.

۳- عبارت cmd را تایپ و OK را انتخاب کنید تا پنجره Command Prompt باز شود.

۴- دستور diskpart را تایپ کنید و با زدن Enter اجرا کنید.

۴- دستور list disk را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا لیست درایوهای شما نمایان شود.

۵- برای هر کدام از پارتیشن های خود ابتدا select disk n و سپس clean را اجرا کنید. با این کار تمام پارتیشن ها پاک می شوند. (به جای n شماره پارتیشن را وارد کنید)

۶- پس از پاک کردن تمام پارتیشن ها برای تبدیل دیسک به MBR دستور convert mbr و برای تبدیل دیسک به GPTدستور convert gpt را تایپ کنید. دکمه Enter را فشار دهید.

ساختار هارد شما تغییر کرده است و می توانید هارد خود را مجدداً پارتیشن بندی کنید.

تبدیل GPT و MBR بدون از دست دادن داده ها:

همانطور که مشاهده کردید با استفاده از روشهای بالا اطلاعات هارد دیسک پاک خواهند شد. قبل از انجام تبدیل شما باید از دادههای خود پشتیبان بگیرید. با استفاده از نرمافزار AOMEI Partition Assistant میتوانید تبدیل GPT و MBR را بدون نیاز به پشتیبان گیری و از دست رفتن اطلاعات انجام دهید. در ادامه روش انجام این کار را آموزش خواهیم داد.

۱- نرم افزار را دانلود، نصب و اجرا کنید.

۲- به صفحه اصلی وارد شوید. روی دیسکی که میخواهید به MBR شود کلیک کنید و Convert to MBR Disk را انتخاب کنید.

۳- اگر از انجام کار مطمئن هستید روی OK کلیک کنید.

۴- بر روی گزینه Apply کلیک کنید.

۵- بر روی Proceed کلیک کنید و صبر کنید تا عمل تبدیل انجام شود.

شما با استفاده از Command Prompt نیز میتوانید بدون از دست رفتن داده های خود تبدیل GPT و MBR به یکدیگر را انجام دهید، اما روند انجام این کار پیچیده است. با استفاده از این نرم افزار میتوانید به سادگی و با چند کلیک این کار را انجام دهید و البته داده های شما هم دست نخورده باقی خواهد ماند. انجام این کار با استفاده از ویندوز هم بسیار ساده است، اما احتمالاً پشتیبان گیری به کاری وقت گیر تبدیل میشود.

نکته: علاوه بر تبدیل GPT و MBR با استفاده از این نرم افزار کارهای دیگری از جمله تبدیل فایل سیستم FAT۳۲ به NTFS، ترکیب کردن پارتیشن ها با هم، تبدیل پارتیشن منطقی به اصلی، حذف پارتیشن Extended، تغییر حجم پارتیشن و … را نیز انجام دهید.

:دسته بندی مطالب آموزشی
29 آبان، 1397

نظرات

نظری برای این مطلب ثبت نشده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.