دسته‌بندی محصولات

معرفی روتر های میکروتیک (معرفی مدل‌ها و سری‌های مختلف)

معرفی روتر های میکروتیک (معرفی مدل‌ها و سری‌های مختلف)

معرفی روتر های میکروتیک (معرفی مدلها و سریهای مختلف)

در این مقاله به معرفی روتر میکروتیک میپردازیم. شرکت میکروتیک Mikrotik یکی از شرکتهای شناخته شده در حوزه شبکه است. این شرکت در سال 1996 در کشور لتونی، به منظور ساخت و بهبود سیستمهای وایرلس تاسیس شد. در سالهای اخیر بخش عمدهای از بازار کشور را به خود اختصاص داده است. بر خلاف تصور میکروتیک نام تجهیزات نیست بلکه نام سیستم عاملی است مبتنی بر لینوکس که بر روی تجهیزات روتر وجود دارد و در بازار ارائه شده است.

این شرکت با تنوع محصولی و همچنین قیمت مناسب و ارزان باعث محبوبیت در شرکتها و سازمانها و حتی کاربران خانگی شده است. سوئیچ شبکه ، روتر، اکسس پوینت و انواع رادیو بخشی از محصولات این شرکت میباشند که با سیستم عامل میکروتیک به بازار توزیع شدهاند.او اس روتر میکروتیک MikroTik RouterOS به عنوان محصول اصلی میکروتیک،مبتنی بر سیستم عامل لینوکس شناخته شده است. با نصب بر روی سخت افزار و یا کامپیوترهای استاندارد، سخت افزار را به یک مسیریاب شبکه Router تبدیل میکند. شامل بسیاری از ویژگیهای مختلف مانند Firewall، VPN،Load Balancing ،Network Address Translate ،DHCP Server و دیگر ویژگیها در شبکههای بیسیم مییاشد. برای دسترسی به همه امکانات این سیستم عامل باید مجوز (لایسنس) آن را تهیه کرد. برنامه کاربردی این شرکت برای ویندوز ، winboxنام دارد؛ که یک رابط گرافیکی برای پیکربندی مسیریاب و نظارت بر کارکرد روتر است. درعین حال RouterOS امکان دسترسی را از طریق FTP، Telnetو SSH مهیا میکند.

یکی از ویژگیهای روتر میکروتیک پایداری آن است. MikroTik یک روتر قوی از جهت سرعت و عملکرد بالا میباشد که در عرض چند دقیقه نصب و به راحتی کانفیگ میشود. مهمترین مزیت روتر میکروتیک، به صرفه بودن آن نسبت به نمونههای مشابه سخت افزاری است.

نام گذاری روتر میکروتیک

روترهای میکروتیک به 4 دسته اصلی تقسیم میشود که زمینه کاری دستگاهها یا تعداد پورت آنها و غیره مشخص میشود که لازم است هر متخصص شبکه با توجه به نیاز خود و شناخت عملکرد روتر میکروتیک، بهترین انتخاب را داشته باشد.

دسته اول 3DIGIT:

یکی از Router های این دسته RB951Ui-2HnD است که معماری آن از نوع MIPSBE ،SMIPS است. در نام گذاری این دسته سه رقم 951 وجود دارد؛ عدد 9 مربوط به سری ساخت روتر، عدد 5 مربوط به تعداد پورت ethernet است، و عدد 1 نیز مربوط به تعداد کارت شبکه وایرلس میباشد.
دسته دوم 4DIGIT:

یکی از Router های این دسته RB2011Ui-2HnD است. این دسته، نام گذاری آنها مربوط به سال ساخت است به عنوان مثال 2011 مربوط به سال 2011 است و یا نشان دهنده و یا 11 نشان میدهد که بیشتر از 9 پورت ethernet در اختیار شماست.دسته سوم Naming:

Metal، SXT از مدلهای این دسته میباشند. این Router ها وایرلسی هستند و برای ارتباط وایرلس مورد استفاده قرار میگیرند.دسته چهارم Cloud Core Router:

یکی از Router های این دسته CCR1009-8G-S-ST است. این دسته از معماری TILE استفاده کرده است. به دلیل قدرت پردازش بالایی که دارد، برای شبکههای بزرگ طراحی شدهاند.دیگر مدلهای روتر میکروتیک

RB133C:

این مدل سادهترین روتر میکروتیک است که برای سرویس دهی وایرلس در سمت کاربر میباشد. از این مدل می توان به عنوان ساده ترین CPE این شرکت نام برد ، RB133C که به منظور سرویس دهی وایرلس در سمت مشترک قرار می گیرد.
پردازنده (MIP532 (4KC، حافظه 16Mb Ram به همراه Flash 64 از مشخصات این مدل است. یک پورت اترنت و یک شکاف Mim PCI، ارزانترین گزینه برای انتقال پهنای باند پایین به سمت کاربر است.

RB450:

اولین روتر میکروتیک از سری Router Banel هایی است که با پردازنده 300MHZ شرکت آتروس، حافظه 32MB و 5 پورت اترنت خود امکانات مدریتی متنوعی را به وجود آورده است.
سیستم عامل Router OS این محصول دارای تمامی قابلیتهای لازم برای NAT ،QOS ،Fire wall ،Traffic Shapping را دارا میباشد.

RB411:

متخصصین شبکه با استفاده از یک Wafer Proof Box از امکانات کامل این بُرد با قرار دادن یک رادیو Mini PCI به عنوان هسته وایرلس مبدل به دستگاه سمت کاربر CPE تمام عیار میشود. کاربرد این روتر در لینکهایی با پهنای باند متوسط و فواصل بالا است. پردازنده 300MHZ در مدل معمولی و در مدل AH قدرت پردازنده بالاتر 800MHZ بوده و امکان کار درمد AP را دارا میباشد.

RB493:

پردازنده 800MHZ در مدل AH و 64/128Ram و 9 پورت اترنت نمونه کامل و برتر محصول این شرکت میباشد.
میکروتیک با این محصول، زمینه را برای مقابله با سریهای SoHo، شرکت Cisco از رو بسته است. این بُرد مناسب برایISP، جهت Routing و سرویس دهی وایرالس ادارات و مراکزی که به چند Sowre متصل هستند میباشد. امکانات Vlaning و Dynamic Routing در روتر میکروتیک میسر شده است.

RB433:

بُرد روتر میکروتیک 433 نسخه کامل شده مدل 333 میباشد.
سرعت پردازنده این مدل 300MHZ مبتنی بر آتروس به علاوه پورت اترنت که یکی از پورتها POE En میباشد.
با توجّه به وجود سه شکاف توسعه Mini PCi و قدرت بالای پردازنده این روتر بُرد مناسب لینکهای وایرلس با پهنای باند بالا و فواصل طولانی میباشد.
این بُرد قابلیت کارکرد در مود AP را نیز داراست و میتوان برای لینکهایی بالاتر تا 2.000 PPSl مورد استفاده قرار گیرد.

433AH:

این مدل در اصل برای POP Saite های PTMP بهینه سازی شده است. قدرت پردازنده 800MHZ مبتنی بر آتروس 7161 به انضمام 128Mb حافظه است.
از این بُرد میتوان توسط 3 رادیوی قدرتمند در سناریوهای ISPWireles استفاده کرد.
با توجّه به قدرت بالای پردازنده و امکانات دخیره سازی اضافه شده به این بُرد، میتوان از قابلیتهای دیگر Ratoros از جمله فیلترینگ بر روی Mac و Grapk و Shapping نیز استفاده کرد.

RB600A:

این Router تنها در مدل پردازنده و تعداد شکافهای Mini PCI با 433AH تفاوت دارد.
از 600A میتوان در مواردی که نیاز به 4 عدد رادیو و قدرت پردازش بالاتر میرود استفاده کرد.

RB1000:

هدف میکروتیک از ساخت سری 1000، معرفی روتر بُردی همانند Router های دیگر و با قابلیت Manage ساده تر بوده است. این روتر بُرد، از پردازنده قوی 13333MHZ بهره برده و با اتکا به 512MB حافظه امکانات کاملی در اختیار شما میگذارند. سیستم عامل Level 6 به همراه 4 پورت گیگ، از جمله مزایای این بُرد است. اگر تمایل دارید ترافیک Routing شبکه خود را بر عهده Router board بگذارید ، مدل 1000 گزینه مناسبی است.

لایسنسهای میکروتیک

روتر میکروتیک ۶ لایسنس برای دستگاههای خود عرضه کرده است. اصطلاحا به هر لایسنس یک Level گفته میشود . مثلا لایسنس شماره 2 را لایسنس Level 6 میکروتیک میگویند.

هر لایسنس شامل یک سری امکانات و ابزارهای روتر میشود. مثلا برای استفاده Full از روتر، باید لایسنس Level 6 میکروتیک را تهیه کرد.

با توجه به رشد و توسعه و همچنین نیاز ما به استفاده از روتر میکروتیک و خدماتی که دستگاههای آن ارائه میدهند، لازم است درباره مدل، سری و دیگر اطلاعات مربوط به آن، حداقل آگاهی را داشته باشیم. تجربیات خود را اگر از روتر میکروتیک در شبکه استفاده کردهاید با ما به اشتراک بزارید.

30 شهریور، 1398

نظرات

نظری برای این مطلب ثبت نشده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.